Kontakt - BK Variace Liberec, z.s.

Přejít na obsah

Kontakt

Kontakt
Adresa

Bruslařský klub Variace Liberec, z.s.
Jeronýmová 570/22
460 07 Liberec

Email

bkvariace@variace.net
Bankovní spojení - účet klubu

2900389655 / 2010 (napsat jméno)
Ze současnosti libereckého krasobruslení
Velmi významným momentem v rozvoji krasobruslení na Liberecku bylo zprovoznění nového multifunkčního komplexu v roce 2005. Komplex Home Credit areny zahrnuje kromě 3 ledových ploch také mnoho dalších sportovišť. V rámci areny bylo vybudováno moderní zázemí pro BK Variace Liberec - prostorná šatna pro děti i trenéry, tělocvična, baletní sál včetně zrcadlové stěny, kuchyňka a sociální zázemí. Tímto byly dány nové podmínky pro další výkonnostní růst závodníků. Za zmínku též stojí, že krasobruslení je zařazeno do sportovních tříd na ZŠ Ještědská a od školního roku 2011/2012 byly zřízeny sportovní tréninkové skupiny krasobruslařů při Základní škole U Školy. V současné době usilujeme o opětovné otevření tréninkového střediska mládeže v Liberci. Klub každoročně pořádá školičku bruslení pro začátečníky i pokročilé, a to i ve spolupráci s HC Bílí Tygři. Z těchto školiček je prováděn nábor talentovaných dětí do přípravky klubu pro jejich případný přechod k výkonnostnímu sportu. Členové klubu se účastní exhibicí při ligových utkání HC Bílí Tygři, vystupují v pásmech pro děti, pořádaných Stadionem s.r.o. a na mnoha dalších akcích.
BK Variace Liberec se podílí na pořádání významných krasobruslařských soutěží v Liberci. V roce 2006 se v Liberci historicky poprvé pořádala ISU Junior Grand Prix - světová pohárová soutěž juniorů a juniorek v krasobruslení. Dále již tradiční soutěž LIBEREC TROPHY, neoficiální mistrovství světa v žákovských kategoriích, který si svou výjimečností získává čím dál větší popularitu ve světovém krasobruslařském dění. V prosinci roku 2006 klub pořádal Společné mistrovství České a Slovenské republiky v seniorských a juniorských kategoriích. Nesmíme zapomenout ani na historicky nejstarší libereckou krasobruslařskou soutěž Ještědská brusle, v březnu 2014 se konal již XXXVII. ročník, soutěž Liberecká klička a mnoho dalších. V klubu, jehož předsedou je nyní Radim Zakouřil, se o mladé kraso-bruslaře starají zkušení trenéři: Hana Urbánková, Petra Chudobová a další. Ti pracují pod vedením trenéra Juraje Sviatka - bývalého úspěšného slovenského reprezentanta, osmého z juniorského MS 1998 a sedmnáctého z ME 2002.

V současné době má oddíl 101 členů, z toho 29 aktivních krasobruslařů. Sezóna 2014/2015 byla pro liberecký krasobruslařský oddíl velice úspěšná a to jak v oblasti zavodni, tak v oblasti práce s veřejnosti. Pět libereckých závodnic a závodníků v žákovských až seniorských kategoriích se umístnilo do 15. místa v Poháru České republiky. Marco Zakouřil byl v juniorech na mistrovství České republiky druhý. Andrea Kresničerová získala zlatou medaili na mistrovství České republiky v kategorií mladších žaček. Je třeba také vyzdvihnout úspěch Marca Zakouřila, který se dokázal prosadit i v kategorii seniorů, do které byl postaršeny, a který trénuje pod vedením trenéra Juraje Sviatka. Na základě svých výsledků byl zařazeny do sportovního centra mládeže v Brně. Marco Zakouřil v letošní sezóně bude reprezentovat Českou republiku na závodech juniorského světového poháru JGP. Také nelze nepovšimnout si úspěchy Andrey Křesničerové, která díky svým celoročním výsledkům je zařazena do projektu talentované mládeže České republiky.
Historie klubu
Počátky krasobruslení na Liberecku spadají do 50. let 20. století, kdy na místě dnešní Svijanské arény v Liberci bylo zřízeno zimní sportoviště – ledová plocha s technickým zázemím. Pro zajímavost součástí byly dvě dřevěné buňky – vyřazené tramvaje, které sloužily jako kanceláře, šatny a bufet pro sportovce. Plocha byla nezastřešená a sníh se odklízel za mantinely. Zájem o krasobruslení vzrostl v době, kdy na zimním stadionu exhibičně vystoupili sourozenci Romanovi, naši skvělí reprezentanti. V 60. letech došlo k zastřešení a rekonstrukci místního zimního stadionu, čímž byly dány předpoklady pro výkonnostní růst sportovců. Vznikl oddíl krasobruslení při TJ Slavie Liberec. V této době vedl oddíl sportovní a krasobruslařský nadšenec pan Vladimír Blecha, který byl po nějaký čas též ředitelem zimního stadionu. Pod vedením pana Blechy se mohl oddíl krasobruslení pochlubit výbornými výsledky - z Liberce pocházelo několik mistrů republiky, kteří své rodné město úspěšně reprezentovali doma i v zahraničí, jmenovitě: Eva Vondrušková (nyní Lenertová) - trenérka, sportovní novinářka, nyní marketing HC Bílí Tygři, Iva Štekrová (nyní Součková) - trenérka, Eva Trmalová (nyní Myšková) - trenérka, Jana Přibylová – dnes Lední revue, Jana Hubková, H. Dědková, M. Štěpánková, J. Pukyová, M. Janík, J. Gross a další.
V roce 1976 vzniklo v Liberci tréninkové středisko mládeže. V této době oddíl sklízel úspěchy na přeborech kraje, ČR i MČR. Po zrušení TSM oddíl dále pracoval na podchycení talentů a podpoře jejich výkonnostního růstu. Z tohoto období lze vyzvednout několik závodníků úspěšně reprezentujících město Liberec, například Kateřinu Hrdličkovou, Petru Noskovou a Otu Jandejska. V červnu roku 1996 vznikl vedle oddílu BK Variace Liberec další oddíl, BK Liberec. Z 90. let lze vyzvednout závodnice, které klub úspěšně reprezentovaly na půdě domácí i zahraniční a patřily ve svých kategoriích k nejlepším v ČR: Lucie Caklová, pravidelná účastnice MR a Erika Černohousová, v žačkách druhá na MČR, v současnosti rozhodčí. Pro zajímavost se stala též přebornicí ČR v rychlobruslení na krátké dráze. Obě jmenované se účastnily několika soutěží v zahraničí včetně exhibicí (Německo, Italie – Řím, Pinzolo a Merano). V době nedávno minulé se dařilo závodnicím Zuzaně Černé, Tereze a Zuzaně Vodňanské. Zuzka Vodňanská byla vybrána do programu talentované mládeže jako možná reprezentantka ČR, bohužel kvůli nemoci však musela svou závodní činnost přerušit.

Vedení klubu se společně s trenéry, ostatními členy a za přispění města Liberec i Libereckého kraje nadále snaží zajišťovat stále lepší podmínky pro všechny, kteří se chtějí věnovat krasobruslení. Doufáme, že tato snaha povede k rostoucímu zájmu o tento krásný sport, a že z řad libereckých krasobruslařů vyrostou úspěšní reprezentanti českého krasobruslení.
Bruslařský klub Variace Liberec, z.s.
TOPlist
Návrat na obsah